KB Plants B.V.

Firma KB Plants B.V. to blisko sześć hektarów powierzchni pod szkłem, zlokalizowanych w Holandii Południowej, na tzw. Westlandzie. Rozciąga się on w trójkącie, którego wierzchołki wyznaczają aglomeracje Rotterdam i Den Haag oraz miasteczko Hoek van Holland. Kamień węgielny pod działalność firmy położył już w roku 1939 Wim van den Berg. Początkowo ukierunkowana była ona na uprawę ziemniaków i warzyw, znacznie później, bo dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku ich miejsce zajęły kwiaty cięte, a w latach dziewięćdziesiątych miejsce tych ostatnich rośliny doniczkowe. Obecnie przedsiębiorstwem zarządzają bracia Dave i Jelle van den Berg. Wychodząc naprzeciw klimatycznym wyzwaniom początków trzeciego tysiąclecia, od 2010 roku właściciele dokładają wszelkich starań, by uczynić swoją firmę przyjazną ekologicznie. Z każdym rokiem zachodzą w firmie zmiany, które przybliżają ją do pełnego wykorzystania w procesie hodowli wyłącznie naturalnych oraz odnawialnych zasobów. Troska o najwyższej jakości produkt, w pełni zaspakajający oczekiwania konsumenta, otrzymany w dodatku bez szkodliwej ingerencji w środowisko naturalne to cel, któremu właściciele podporządkowują wszystkie dostępne środki.

ekorozwój

Woda

Wykorzystywana w firmie woda pochodzi z dwóch źródeł:

1) Woda deszczowa, która spływa ze ścian i dachów szklarni do specjalnie przygotowanych rynien i dalej, do wybudowanych w celu jej zmagazynowania basenów. Znajdują sie one na zewnątrz, lub w obrębie, szklarni. Ich całkowita pojemność wynosi osiem milionów litrów. Jest to szczególnie ważne w przypadku utrzymującej się przez dłuższy czas niepogody; gdyby nie opisane powyżej rozwiązanie, deszczówka spływałaby bezpośrednio do kanałów, podnosząc ryzyko powodzi.

2) Woda z rowów melioracyjnych. Jest to woda zdrowa środowiskowo, nad której czystością czuwają odpowiednie służby. Woda ta rozprowadzana jest po szklarniach przez system rur, które połączone są ze specjalnymi zraszaczami odpowiedzialnymi za nawadnianie roślin. Nadmiar wody uwolniony w trakcie podlewania zostaje pochłonięty przez szczelnie izolowane podłogi, oczyszczony i z czasem wprowadzony do ponownego obiegu.

 

Bioróżnorodność

W szlarniach preferuje się naturalne sposoby zwalczania szkodników i pasożytów. Osiąga się to poprzez ułatwianie dostępu do nich ich naturalnym przeciwnikom. I tak, otwarte okna pozwalają pszczołom, trzmielom i innym owadom nie tylko zbierać nektar kwiatowy, zapylając jednocześnie rośliny, ale także zwalczać mszyce i inne żerujące pod szkłem szkodniki.

W firmie dużą wagę przywiązuje się do higieny. Sadzonki cyprysów i skimmii pochodzą z własnej hodowli, bulwy kwiatów sprowadza się natomiast od sprawdzonych i zaufanych producentów z Holandii Północnej.

 

Klimat

Śmieci i odpady ze szklani podlegają segregacji. Odpady pochodzenia roślinnego zostają przetworzone w kompost, co przyczynia się do redukcji gazów cieplarnianych.

Zasłony termoizolacyjne zainstalowane w szklarniach pozwalają dłużej zatrzymać w nich ciepło, co przekłada się na mniejsze zużycie paliw takich jak gaz ziemny czy olej napędowy. Szczególne znacznie ma to w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońce świeci krócej i mniej intensywnie.

Zamówione przez klienta rośliny dostarczane są pod wskazany adres ciężarówkami spełniającymi europejskie normy emisji spalin „Euro 6”. To nowa generacja pojazdów, wykonanych z troską o czyste powietrze

Środki ochrony roślin (Kg) ze szczególnym uwzględnieniem komponentu aktywnie zwalczającego organizmy szkodliwe:
Określa poziom użycia w procesach hodowlanych środków ochrony roślin. Kolor czerwony przypisany jest do komponentów bardzo obciążających środowisko naturalne. Kolor pomarańczowy, do składników wpływających na przyrodę w sposób umiarkowany, a zielony, do składników obciążających środowisko naturalne w stopniu minimalnym (źródło MPS-A).

Energia(GJ):
Określa poziom zużywanej energii. (źródło MPS-A)

Nawozy (Kg). Użycie azotu i fosforu:
Określa poziom używanego azotu i fosforu. (źródło MPS-A)

error: Content is protected!